Atklāj Ludzas novada vēstures vērtību vietas

Aprīlis ir piemērotākais laiks vēstures un muzeju tūrei, jo pavasara siltums dabas baudīšanai vēl ir mānīgs, bet atklāšanas prieks jau mostas un tirda doties piedzīvojumos.

Šīs sezonas jaunums Ludzas novadā ir kultūrvēstures centrs “Līču mājas” Kārsavā. Tajā skatāma moderna ekspozīcija par Kārsavas un apkārtnes likteni no tās pirmsākumiem, nozīmīgākajiem attīstības punktiem, latgaliešu valodas attīstības līkločiem un spēles bērniem, kā arī orientēšanās spēle visai ģimenei pilsētvidē. No 10. līdz 30. aprīlim būs skatāma arī baltinavietes Aijas Keišas lakatu izstāde. Kultūrvēstures centrs “Līču mājas” uzņem viesus arī sestdienās. Netālu esošajā Malnavā mīt Malnavas koledža, kuras telpās atrodas Malnavas koledžas muzejs, tajā ir atrodama plaša informācija par skolas pastāvēšanas 100 gadiem, tās skolotājiem un studentiem, kā arī Malnavas ciema notikumiem. Viena no specifiskākajām lietām, kas ir atrodama šajā muzejā ir video ieraksts, kas apstiprina faktu, ka Ādolfs Hitlers II Pasaules kara laikā ir bijis Malnavā.

Līdumnieku pašā centrā atrodas novada vēstures mantu krātuve, kas ir privāta iniciatīva, kuras rezultātā ir izveidota plaša kolekcija ar II Pasaules kara un padomju laika liecībām. Tās saimnieks aizrautīgi izstāstīs ne tikai katras lietas stāstu, bet arī atklās vēl nezinātus faktus no Līdumnieku stāstu krātuves. Dodoties uz Ludzas pusi, piestājiet Eversmuižā, kas ir ne tikai vienīgā cietokšņa tipa muiža Latvijas austrumos, bet tajā ir izveidots Ciblas novadpētniecības muzejs. Iepriekš sazinoties viena no Latgales zinošākajām gidēm Malvīne Loce spēs jums sniegt zināšanas par Eversmuižas un Ciblas vēsturi līmenī, kas ir salīdzināms tikai ar pamatīgu vēstures grāmatu.

Pušmucovas skolas novadpētniecības materiālu krātuvē ir savākts daudzveidīgs un interesants materiālu klāsts par skolas mācību un ārpusklases darbu, fotogrāfijās ir iemūžināti rosīgās skolas dzīves interesantākie un svinīgākie mirkļi. Pušmucovas skola 30. jūlijā aicina savus absolventus, bijušos skolotājus un darbiniekus uz Pušmucovas pamatskolas 120 gadu jubilejas pasākumu „Paldies tev, skola!”. Skolas materiālu krātuve izvietota Pušmucovas pagasta pārvaldes ēkā. Kontaktpersona- bibliotēkas vadītāja Ilga Baziļeviča.

Kad jūs pēdējo reizi bijāt Ludzas Novadpētniecības muzejā? Viens no lielākajiem muzejiem un Latgalē senākais, tas ierīkots Napoleona kara varoņa, ģenerāļa Kuļņeva mājā. Muzeja vēstures ekspozīcija plaši atspoguļo novada vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Dabas ekspozīcijā var iegūt informāciju par putniem un dzīvniekiem, kuri sastopami Latgales četros biotopos: ezers, mežs, pļava, purvs. Izstāžu zālēs regulāri tiek izstādītas mākslas un amatniecības darbu ekspozīcijas. Brīvdabas nodaļa pārsteigs ar plašumu un ļaus gūt priekšstatu par iepriekšējo gadsimtu ēkām un sadzīvi Latgales laukos. Aprīļa mēnesī muzejā skatāma Rēzeknes valsts zonālā arhīva veidotā izstāde “Ludzas pilsētas vidusskolai 100” (4. līdz 21. aprīlis). Savukārt no 22. aprīļa būs aplūkojama Ingrīdas Ladusānes gleznu izstāde. Īpaša programma “Lieldienas Latgales sētā” gaida mazākos muzeja viesus- no 12. līdz 14. aprīlim un no 20. līdz 22. aprīlim.

Ludzas pilsēta ir īpaša ar vēl kādu vēstures krātuvi- Ludzas Lielo Sinagogu, kas ir vecākā koka sinagoga Baltijā. 2016. gadā tā restaurēta pirmatnējā izskatā ar lūgšanu telpu, modernām ekspozīcijām kinodokumentālistam Hercam Frankam un viņa tēvam Ludzas fotogrāfam Vulfam Frankam, kā arī Ludzas ebreju dzimtu likteņu ekspozīciju. Īpaši vērtīgas ir ne vien senās koka konstrukcijas, bet arī zvaigžņotās debess jums griestos, restaurētie senie zīmējumi un mēbeles. Abas iestādes var apskatīt arī sestdien.

Dodies atklājumu un izziņas ceļojumā Ludzas novadā!

 

Tūrisma sezonas atklāšanas velobrauciens Ciblā

5. maijā Ludzas novada tūrisma centrs aicina uz aktīvās tūrisma sezonas atklāšanas velobraucienu pa marķētu velomaršrutu Nr. 792 “Cibla un apkārtne”. 22 km garais velomaršruts izved cauri Ciblas un Felicianovas ciemiem,