Andas Munkevicas stikla skulptūru izstāde Ludzas katoļu baznīcā

No 10. jūlija līdz 14. septembrim Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā būs skatāma mākslinieces Andas Munkevicas stikla skulptūru izstāde “Lux incarnata” (tulkojumā – iemiesojusies gaisma). Kopumā uz Ludzu atceļojuši 12 mākslas darbi. Viens no tiem aplūkojams arī Ludzas novada pašvaldības 1. stāva foajē.

Anda Munkevica ir vadošā māksliniece Latvijā, kura strādā ar stiklu kā savu galveno mediju. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, stikla mākslas un dizaina nodaļu profesora Teņa Graša jun. (BA, 1998, MA 2001) un tēlniecības nodaļu profesora Gļeba Panteļējeva vadībā (MA 2021). 20. gs. 90. gadu beigās papildinājusies ASV, Īstleikas stikla studijā (Eastlake Glass studio) un Prata vizuāli plastisko mākslu centrā (Pratt Fine Arts Centre), kā arī Deila Čihuli (Dale Chihuly) dibinātajā Pilčuka Stikla skolā (Pilchuk Glass School) Kurtisa Broka (Curtiss Brock , USA) un Jana Mares (Jane Mare, Czech Republic ) vadībā. Atgriežoties Latvijā, kopā ar dzīvesbiedru nodibinājusi Stikla mākslas un dizaina studiju “AM studio”, ko vada nu jau 20 gadus.

“AM studio” unikālais redzējums nebūtu iespējamas bez Andas Munkevicas talanta. Kopš pašiem sākumiem Andas Munkevicas galvenais izteiksmes līdzeklis mākslā ir stikls. Tonēts, kausēts, liekts, būvēts, griezts, plēsts, pulēts, gravēts un apstrādāts vēl daudzos veidos, kurus izdomājusi un padarījusi tehnoloģiski iespējamus pati autore. Materiālās īpašības, īpatnā sensualitāte, kas piemīt stiklam, krāsas un gaismas sniegtās iespējas ir vārdnīca, kurā savu redzējumu mākslā izsaka māksliniece. Filozofiski Eksistenciālas tēmas, kas aptver cilvēka dzīves jēgu, dzīves ritumu, ētiskas dilemmas un pārdomas par tām, skaistums, piederība, brīvība, atbildība, spēks, vara ir jēdzieni, ar kuriem darbojas Anda Munkevica, iedzīvinot tos alegoriskos un simboliskos tēlos, kārtojot stāstošos ciklos, virknējot telpiskās instalācijās.

«Jau vairāk nekā trīsdesmit gadus stikls man ir kā dzīvesbiedrs. Ar īpašu un unikālu satiksmi starp mums. Kāpēc stikls? Es strādāju, dzīvoju un domāju šajā materiālā. Tas vienlaicīgi ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains. Materiāls, kas nepiedod kļūdas. Tas paņem laiku, spēku, sviedrus un asaras, pretī dodot prieku, svētku un neaprakstāmas laimes sajūtu. Izmantoju šo materiālu, lai atklātu domu un sajūtu telpu, tās iekšējo struktūru un būtību, iepludinātu tajā gaismu,» stāsta Anda Munkevica.

Izstādi varēs aplūkot katru dienu no plkst. 10.00 – 17.00, Ludzas katoļu baznīcā, Baznīcas ielā 54, Ludzā. Ārpus darba laika var pieteikties zvanot uz tālr. nr. 20240098.

Informāciju apkopoja Ludzas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Dukaļska

Eversmuižas svētki 20.jūlijs

Eversmuiža , kas atrodas skaistā vietā, gleznainās Ilžas upes krastos, viena no dažām cietokšņa tipa muižām Latvijā ,ar bagātu vēsturi, aicina ciemos nākamo sestdien, 20.jūlijā plkst. 17.00. Eversmuižas svētki tiek