Ludzā izveidota unikāla Latgales arheoloģisko un etnogrāfisko tērpu kolekcija

Ludzā izveidota unikāla Latgales arheoloģisko un etnogrāfisko tērpu kolekcija.

Ludzas novada pašvaldība sadarbībā ar 5 pašvaldībām Latgalē, Lietuvā un Baltkrievijā, kā arī biedrību “Latgales kulinārā mantojuma centrs” un Baltkrievijas lauku un ekotūrisma asociāciju “Адпачынак у вёсцы” īsteno projektu “Kulinārā mantojuma un tradicionālo amatniecības prasmju saglabāšana un popularizēšana” (ENI-LLB-1-016) jeb BELLA CULTURE. Projekta vadošais partneris ir Krāslavas novada dome.

Projekta mērķis ir veicināt reģionālā kulinārā mantojuma un amatu prasmju saglabāšanu, tādējādi stiprinot reģionālo identitāti un piederības sajūtu, kā arī sekmējot pierobežas reģionu ekonomisko attīstību.

Ludzā projekta ietvaros ir izveidota seno latgaļu arheoloģisko (7.-13.gs.) un etnogrāfisko (18.-19.gs.) tērpu kolekcija.

Tautas tērpi ir ļoti nozīmīga un nacionāli savdabīga latviešu kultūras mantojuma sastāvdaļa. Ludzā izveidotā kolekcija ietver sevī 9 tērpu komplektus. Tie ir 3 sieviešu Latgales etnogrāfisko tērpu komplekti (Latgales, Lendžu un Ludzas apriņķa tērpi), 3 sieviešu arheoloģisko tērpu komplekti (ikdienas, goda tērps un pāreja uz etnogrāfisko), 1 vīriešu etnogrāfiskā tērpa komplekts un 2 vīriešu arheoloģisko tērpu komplekti. Tiks izveidots jauns tūrisma piedāvājums – “Ludzas tautas tērpu stāsts”. Interesentiem būs iespēja redzēt visus 9 tērpu komplektus vienuviet, kā arī būs iespēja noklausīties stāstu par katru no tiem. Ekskursiju pieteikt varēs Ludzas novada tūrisma informācijas centrā.

Pirmo reizi tērpu kolekcija tika izrādīta projekta ietvaros rīkotajā festivālā – 22. jūnijā Ludzas pilskalnā notika starptautiskais kultūrvēstures festivāls “Sābri”, kas pulcēja lielu dalībnieku skaitu no visām 3 projekta partneru dalībvalstīm. Festivāla organizēšanas vajadzībām tika iegādāts nepieciešamais aprīkojums. Festivāla apmeklētājiem bija iespēja iepazīties un nogaršot Latgales, Baltkrievijas un Lietuvas nacionālās virtuves ēdienus, pagatavotus turpat uz vietas, kā arī iepazīties ar šo valstu amatniekiem un to izstrādājumiem. Pasākuma laikā notika “Tautas tērpu parāde”, kad festivāla dalībnieki rādīja un stāstīja par savas valsts tautas tērpu atšķirībām un īpatnībām, kas izraisīja lielu interesi un diskusijas gan pašu dalībnieku, gan apmeklētāju vidū.

Nākamais festivāls ir paredzēts 21. septembrī Lietuvas pilsētā Anīkščos, bet 2020. gadā festivāli norisināsies Krāslavā un Polockā.

Tāpat projekta ietvaros tiks izdotas 3 recepšu grāmatas, kurās tiks apkopotas vietējās gastronomijas vērtības. Savukārt plašs informatīva rakstura materiāls par vietējiem kulinārā mantojuma un seno arodu meistariem tiks apkopots drukātā izdevumā “Iepazīsti BELLA mantojumu un kultūru”. Tiks rīkoti izglītojoši semināri un pieredzes apmaiņas braucieni tūrisma jomas speciālistiem un uzņēmējiem.

Šo projektu finansē Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros 2014.-2020.gadam. Kopējās projekta izmaksas ir 792 657,69 EUR, ES atbalsts (90%) – 713 391,92 EUR. Programmas tīmekļa vietne www.eni-cbc.eu/llb.


Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā ir atbildīga Ludzas novada pašvaldība un tas nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

 

Informāciju sagatavoja:

Anita Mortuzāne, projekta koordinatore Ludzas novadā

Lielāko pasākumu plāns Ludzas novadā 2024

Lielākie gaidāmie pasākumi 2024. gada: 18. maijs              Eiropas muzeju nakts Ludzas Novadpētniecības muzejā; 22. jūnijs              Lielais latgaļu tirgus

Pārgājiens “Iepazīsti Zilupi”

Ludzas novada tūrisma centrs 24.februārī aicina doties ziemas izskaņu pārgājienā iepazīt Zilupes pilsētu un šīs puses darbīgos cilvēkus.  Pārgājienu sāksim pie Zilupes dzelzceļa stacijas ar nelielu ieskatu Zilupes pilsētas vēsturē un tās