Ludzas Novadpētniecības muzejā skatāma izstāde, veltīta mūsu novadniekam – izcilajam keramikas meistaram Antonam Šmulānam

Adrese

Kuļņeva iela 2, Ludza

Kontakti

 Izstāde Ludzas muzejā būs skatāma visu februāra mēnesi.

Antons Šmulāns ( 1927 – 1972) dzimis 1927. gada 21. janvārī  un radoši darbojies Ludzas apriņķa Mērdzenes pag. „Kucovkā”.

Poddara māku Antons mācījies pie sava tēva Jāzepa, kas ir labs podu meistars. Pirmās iemaņas  apguvis jau pusaudža gados. Darbības sākuma posmā, apdedzinot darbus kopējā ceplī ar tēva brāli Tadeušu Šmulanovu un tēva māsas vīru Antonu Buivitu, jaunais poddars daudz vērojis un mācījies. Savdabīgā podnieka un svilpaunieku meistara  Buivita darbi jaunajam keramiķim rosinājuši plastisko iztēli, skubinājuši vērot dabu, dzīvnieku pasauli, vēlāk arī ļaudis, dzīvi un padomāt, paspriest par to visu.

1951. gadā Antons Šmulāns uzsācis patstāvīga podnieka gaitas. Taču notikusi nelaime – mēslu vešanas talkā Antons uz dakšām sadūris kāju. Neveiksmes sekas – kaulu tuberkuloze nav ļāvusi radošajam keramiķim pilnībā nodoties virpošanas darbiem, tāpēc visu mūžu Antons sadarbojies ar tēvu. Antons pats virpojis atbildīgākos darbus, bet ierindas traukus darinājis tēvs.

Antons Šmulāns vairāk nekā 15 gadus aktīvi piedalījies rajona, zonu un republikas izstādēs. 1961. gadā viņa darbi tika eksponēti PSRS tautas saimniecības sasniegumu izstādē Maskavā, bet 1970. gadā – Vispasaules izstādē Kanādā, Monreālā.

Par sasniegumiem tautas mākslas attīstībā 1960. gadā A. Šmulānam piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums, viņš apbalvots ar PSRS Tautas saimniecības sasniegumu izstādes Goda rakstu un medaļu, daudziem Latvijas PSR Kultūras ministrijas, Em. Melngaiļa Tautas mākslas nama, rajona izpildu komitejas kultūras nodaļas goda rakstiem.

1971. gadā Latvijas kinostudija uzņēmusi filmu „Ragainais māls”, veltītu A. Šmulāna daiļradei. Tā ir poētisks apcerējums par keramiķa lielo veikumu, viņa centieniem un viņa mākslas tēlu bagāto pasauli.

Strādājis novada podniecības tradīciju garā Ludzas pusei raksturīgā tumšā, piesātinātā kolorītā. Izcils plastiķis. Īpašu slavu A. Šmulāns guvis kā izcils velnu meistars. Viņa velni ir rada tai ragaiņu pasaulei, kas dzīvo tautas pasakās un teiksmās. Labsirdīgo lutausi, lētticīgo vientiesi var izjokot pat acīgs ganuzēns. Taču ir arī citi velni – niknāki, bezkaunīgāki, kas dažkārt ielien pašos cilvēkos. Šmulāna velniem ir ne tikai ārējais, episki stāstošais ietērps, bet arī dziļš, sociāli filozofisks zemteksts. Tie aicina ne tikai pamielot acis ar plastiskās formas pievilcību, bet pārdomāt par dzīvi, saviem un citu netikumiem un ļaužu attiecībām.

Izstāde Ludzas muzejā būs skatāma visu februāra mēnesi.


Par fotografēšanu publiskajos pasākumos.

Saskaņā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām informējam, ka Pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un/vai filmēšana sabiedrības informēšanas un publicitātes nolūkos.

Lai sniegtu informāciju iedzīvotājiem un nodrošinātu pašvaldības darbības caurskatāmību, informācija par pasākumu kopā ar vizuālo materiālu tiks publicēta pašvaldības tīmekļvietnē, jebkuros plašsaziņas līdzekļos, Pašvaldības sociālo tīklu profilos.

Atrodoties pasākuma teritorijā, Jūs apliecināt, ka esat informēts, ka, iespējams, tiksiet iekļauts/a vizuālajā materiālā.

Jums ir tiesības pieprasīt labot vai dzēst, (ja tas ir iespējams), fotogrāfijās un videomateriālos fiksēto jūsu dalību šajā pasākumā. Datu apstrādes termiņš – pastāvīgi.

Pārzinis personas datu apstrādei ir Ludzas novada pašvaldība, reģ.nr.  90000017453, adrese: Raiņa iela 16, Ludza, Ludzas novads, LV-5701, tālrunis: 65707400, e- pasts:  [email protected]